Șimăndanii au pierdut la scor în prima etapă a ligii secunde de futsal

by Dana B.

Șoimii Șimand a început bine campionatul la nivel de juniori, dar nu același lucru se poate spune despre Liga a 2-a la futsal. Aici, băieții lui Dani Mărcuș și Dumitru Buruiană au pierdut clar, 2-9 la Gheorgheni. Șimăndanii au condus cu 1-0, prin golul lui Cheta și au egalat la 2, prin Mărcuș, dar apoi s-au prăbușit și scorul pauzei era deja 4-2. Puternica formație harghiteană a mai marcat de cinci ori în repriza a doua. Țepeș (2), Nagy, Csomor, Bernard 2, Kovacs, Cine și Lukacs au fost marcatorii gazdelor.

Șoimii au evoluat în formula: Florin Năstase, Andrei Cordoș, Andrei Trif, Dominic Cheta, Ianis Onița, Marius Ujoc, Andrei Neagu, Daniel Mărcuș și Claudiu Ujoc. Etapa viitoare, duminică, de la 14, Șimandul o va găzdui pe CFF Clujana Cluj – Napoca, formație ce a pierdut și ea în runda inaugurală, 3-5, acasă, cu Ceahlăul Piatra Neamț.