Arădenii Dumbrăviței au fost aproape de a elimina Petrolul, primele rezultate din play-off-ul Cupei!

Faza play-off-ului Cupei României la fotbal, ediția 2024-2025, a debutat marți, cu primele patru meciuri. Acestea au loc într-o singură manșă, eliminatorie, pe terenul echipei mai slab clasate în sezonul trecut. În duelul vestic al divizionarelor secunde FC Bihor și CSM Reșița au avut câștig de cauză oaspeții. Orădenii, cu arădeanul Adelin Nica pe teren timp de 56 de minute, au condus mai bine de o 70 de minute, după care formația din Valea Domanului a marcat de trei ori în 13 minute și va juca în grupe. Albert Stahl a evoluat și el pentru gazde în ultimele 25 de minute. Un alt arădean, David Ciubăncan a evoluat o repriză pentru Minaur Baia Mare în eșecul, 2-3, cu CSM Râmnicu Vâlcea.

CSM Reșița a întors-o spectaculos pe FC Bihor, chiar la ea acasă

În fine, CSC Dumbrăvița a aliniat cei mai mulți utiști și arădeni, în deplasarea de pe „Ilie Oană”, din Ploiești, acolo unde a acceptat să joace, fiindcă nu a putut organiza meciul în nocturnă. Împrumutat din nou la timișeni, Ahmet Ekmekci i-a pasat lui Modan, care a egalat cu un șut imparabil de la 14 metri, anulând avantajul luat de gazde după reușita lui Tudorie. Pe final au intrat pe teren alți doi utiști împrumutați la Dumbrăvița, Anișorac și Cibi, dar și arădeanul Luca Bodri. Cel din urmă avea să rateze penalty-ul decisiv, iar trupa lui Cosmin Stan ratează de puțin prezența în grupe.

(foto: FC Petrolul Ploiești, Facebook)