Oriaku și Coman au luat aurul la Cupa României! Alți trei medaliați arădeni la competiția atletică de la București

La București s-a desfășurat în weekend Cupa României de seniori la atletism, competiție unde sportivii arădeni aveau să se remarce. Vanessa Oriaku (foto principal), dublă legitimare CSȘ Gloria Arad – CS Atleții Arădeni, s-a impus și a luat medalia de aur la aruncarea suliței, cu 43,25 metri, pentru ca marea speranță Leonardo Igreț, juniori II ca și vârstă, să termine pe poziția a 10-a la 100 de metri, cu 11,35, la un pas de finala probei și chiar aproape de podium, pe 6 la 200 de metri, cu 22,63. El a concurat răcit, dar se anunță încă de pe acum un sportiv de mare viitor, pe care profesorul Constantin Miclea îl vede încă de la anul cu șanse de calificare la Europene. Nicolae Coman (foto text), dublă legitimare CSU Arad – CSM Craiova, și-a confirmat statutul de favorit la 800 de metri, unde a câștigat aurul cu 1:53,17, puțin mai rapid decât Răzvan Vidrea, tot CSU Arad – CSM Craiova, 1:53,47, care s-a ales cu argintul. Adelin Popa, de la SCM Deva – CSU Arad, a trecut linia de finish pe locul 4 în aceeași probă, cu 1,55:36. Coman a urcat pe a doua treaptă a podiumului la 1500 de metri, cu timpul de 3:48,73, unde a cedat surprinzător în fața lui Dorin Rusu, de la CSM Deva, 3:47,90. La 3000 de metri obstacole, Damian Mititelu (CSU Arad) a încheiat al doilea și a luat medalia de argint, cu 9:54,17.

Mititelu, Both și Vidrea s-au ales cu argint în probele lor, Pop, Igreț și Severin – aproape de podium

Revenit după o accidentare, Mihai Motorca (CSS Gloria Arad – CSM Arad) nu a reușit să prindă podiumul la aruncarea discului, cu 45,75 m., rezultat ce l-a plasat abia pe locul 4. Accidentat în acest an și ocupat cu examenul de Bacalaureat, Motorca a ratat în cele din urmă Campionatele Mondiale U20 de la Lima (Peru), de la sfârșitul lunii august. El nu a mai reușit să confirme baremul de calificare din iarnă, de 55,50 de metri. În schimb, la Mondiale va arunca sulița Vanessa Oriaku, care și-a confirmat fără probleme baremul. Revenind la Cupa României, la suliță masculin, Denis Both (CSM Arad – CS Atleții Arădeni) – și el în revenire în 2024, după operația la cot ce l-a scos din circuit un an – a luat argintul, cu 68,35 metri, probă dominată categoric de olimpicul Alexandru Novac, care cu 80,10 m. s-a impus fără emoții. Andrei Severin, dublă legitimare CSM Arad – CS Atleții Arădeni, a terminat pe 5, cu 60,03.